Redobandirea dreptului de a conduce

31 октября 2023 3

Buna ziua. In 2018 o persoana, fiind in stare de ebrietate, a cauzat un accident rutier soldat cu un deces. Soferul in cauza a fost tinut in arest preventiv timp de o luna, apoi eliberat in arest la domiciliu. Permisul de conducere a fost predat la cererea inspectorului de urmarire penala dupa ce a iesit din arest la domiciliu. In prima instanta soferul a fost condamnat la 4 ani de penitenciar de tip deschis cu privarea dreptului de a conduce pe un termen de 5 ani. Solutia mentionata a fost atacata la Curtea de apel si Curtea Suprema de Justitie, dar a ramas neschimbata. A fost citat sa se prezinte pentru ispasirea pedepsei abia in 2023 si a fost retinut pe 29 mai 2023. Pe 15 septembrie 2023 a fost eliberat, in temeiul art. 96 CP, ispasirea pedepsei fiind amanata pana la implinirea varstei de 8 ani a copilului aflat la intretinere. Spuneti-mi, va rog, care este procedura si conditiile pentru redobandirea permisului de conducere si care este autoritatea competenta. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Artiom, cu întrebarea dată vă adresați la ASP ( mun. Chișinău, str. Pușchin 42; asp@asp.gov.md ), cu o cerere oficială pentru a primi răspuns modul redobândirea dreptul la conducere. La cerere să anexați documentele de confirmare : copia buletinului, copia sentinței de condamnare, copi documentul de eliberare de la... mai detaliat răspunderea penală,

31 октября 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Art.65 alin.4 CP(în redacția Legii din 2018) La aplicarea pedepsei privative de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate în calitate de pedeapsă complementară la amendă sau muncă neremunerată în folosul comunităţii, termenul ei se calculează de la data rămînerii definitive a hotărîrii, iar... mai detaliat la aplicarea ei în calitate de pedeapsă complementară la închisoare, termenul ei se calculează din momentul executării pedepsei principale.
Deci, termenul executării pedepsei în formă de privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport începe din momentul executării pedepsei principale, adică privațiunii de libertate

31 октября 2023