Referitor la art.251 CPP RM - "Nulitatea actelor procedurale"

18 мая 2017 246

Conform prevederilor art. 251 CPP RM "Nulitatea actelor procedurale". Care este procedura de declarare nula a actelor procedurale intr-un proces penal? Va multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ion.

Nulitatea prevăzută la art. 251, alin. (2) poate fi invocată în orice etapă a procesului de către părți, și se ia în considerare de instanță, inclusiv din oficiu, dacă anularea actului procedural este necesară pentru aflarea adevărului și justa soluționare a cauzei.

În toate celelalte cazuri, invocarea nulității se face... mai detaliat de către cei interesați, prin intermediul cererii, plângerii sau căilor de atac (ordinare și extraordinare), indicându-se o excepție de nulitate.

Organul de urmărire penală, judecătorul de instrucție sau, după caz, instanța de judecată în fața căreia se invocă nulitatea, trebuie să constate dacă sunt întrunite condițiile privind nulitatea și să dispună anularea actului procedural, cu refacerea acestuia sau fără refacere ori, după caz, refacerea actului fără anularea acestuia.

O zi bună.

19 мая 2017