Referitor la procesul de divorț

22 июля 2018 40

Buna ziua. Eu cu soțul meu suntem în proces de divorț, avem un copil comun de 1 an și 10 luni. Eu am depus cererea de divorț, dar totul se amână pentru că judecătorul este în concediu. Am stabilit deja și graficul de vizita până la divorț: orele de vizita a tatălui de la 10 dimineața până la 7 seara, sambata, duminică. Ieri a fost prima data când i-am dat copilul tatălui conform graficului vizitei. El a încălcat graficul și nu vrea să-mi dea copilul la timp, copilul a dormit la dânsul, cu toate că este bolnav și are febră. Am ajuns la compromis că îmi va întoarce copilul până la ora 7 seara, desi el nu are de gând să mi-l întoarcă. Eu am alertat poliția, insa politia a spus că tatăl are tot dreptul să ia copilul și nu este încălcată nicio lege. Eu nu îmi găsesc locul știind că copilul a plâns toată noaptea după mine. Eu îl sun pe așa-numitul soț și el mă amenința că nu voi vedea copilul. Pe soacra la fel am sunat-o și ea a spus că eu voi plânge cu lacrimi de sânge, dar copilul nu îl văd. Eu sunt din raionul Causeni și soțul din comuna Ciorescu. Ce sa fac eu in cazul dat? Cum sa procedez? Bani nu am niciun leu sa ajung la Chișinău să-mi iau copilul, nici transport nu am. Voi fi recunoscătoare pentru orice raspuns.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua. Din pacate pina nu exista o hotarire judecatoreasca in privinta divortului și a orelor de vizita nu puteți face nimic. Pînă casatoria nui a fost desființata nu puteți interzice soțului sa ia copilul.

14 сентября 2018