Referitor la retinerea politei medicale din salariu

29 марта 2017 175

E legal sa mi se opreasca din salariu banii pentru asigurare medicală (poliță) daca eu am poliță medicala pe baza gradului de invaliditate (grad III) acordata de CNAM. Lucrez oficial.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Victor.

Da, este legal ca angajatorul să vă reţină din salariu bani pentru asigurarea medicală.

Astfel, în conformitate cu art.4 alin. (4) lit. i din Legea cu privire la asigurarea obligatorie de asistenţă medicală, poliția de asigurare medicală obligatorie este achitată de Guvern care are calitatea de... mai detaliat asigurat, totodată art. 23 al Legii cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală stipulează că numai persoanele fizice, incluse la începutul anului de gestiune în una din categoriile de plătitori prevăzute în anexa nr. 2, care pe parcursul anului se includ în una din categoriile de plătitori prevăzute la pct. 2 din anexa nr.1 şi care confirmă achitarea primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă pentru anul respectiv nu vor achita prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense pentru perioada respectivă. În cazul menţionat nu se calculează nici primele ce urmează a fi achitate de către angajator pentru asigurarea persoanelor nominalizate.

30 марта 2017