Refuz de a perfecta pașaport moldovenesc din cauza certificatului de naștere

21 августа 2023 3

Bună ziua. Cum poate un cetățean al Transnistriei, născut în Moldova, să primească pașaport moldovenesc? I se refuză perfectarea pașaportului, pentru că certificatul de naștere a fost facut nu la naștere, ci peste câțiva ani și pentru că în certificatul este indicat că acea persoană s-a născut la Chișinău, dar nu există nicio dovada?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Problema dvs urmează a fi soluționată în dependență de acte deținute. Urmează a fi stabilit modul de înregistrare a nașterii, cît și cauza înregistrării tardive. Va recomand sa consultați un avocat. Va pot acorda și eu o consultație referitor la problema abordata

22 августа 2023