Refuz de a semna contract de munca modificat

13 марта 2017 88

Ce actiuni pot fi intreprinse de angajator in cazul in care salariatul nu accepta niste conditii impuse in contract de munca modificat? Ar fi acesta un temei pentru ca salariatul sa fie concediat? Va multumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Stimata Valeria, concedierea se permite numai conform temeiurilor si procedurii reglementate de Codul muncii. Daca "locul de munca" este conditia care se schimba in contract, atunci refuzul salariatului de a fi transferat in alta localitate in legatura cu mutarea unitatii in aceasta localitate, reprezinta temei de concediere conform art.... mai detaliat 86 alin. (1) lit. y) din Codul muncii. De asemenea, daca salariatul refuza transferul la la o alta munca pentru motuve de sanatate confirmate prin certificatul medical, angajatorul il poate concedia conform art. 86 alin. (1) lit. x) din Codul muncii. In alte cazuri, refuzul salariatului de a semna acord aditional la contractul de munca pentru modificarea conditiilor de munca, nu poate servi motiv de concediere. Dvs sunteti in drept si nu obligata sa acceptati noile conditii de munca, in cazul in care se impun aceste modificari prin presiune, aveti dreptul sa va adresati la inspectia muncii si/sau in instanta de judecata.

13 марта 2017