Refuz perfectare pasaport

28 сентября 2017 88

Buna ziua. In 2011 m-am ales cu un dosar, am mers sa perfectez pasaportul strain, dar mi-a fost refuzat din acest motiv. Mi-au zis sa aduc hotarirea definitiva. Am sanse sa primesc pasaportul? Ce trebuie sa fac ca sa primesc aceasta hotarire?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Acum deja interdicția de eliberare a pașaportului străin nu mai este măsură de asigurare a executării actului decizional în procesul de executare, pentru că a fost declarată neconstituțională.

Unica situație în care ar putea să vi se refuze eliberarea pașaportului și în prezent este cazul aplicării acestei... mai detaliat interdicții atunci în 2011 și aflarea d-voastră încă la faza executării hotărârii respective. Va opera principiul ultraactivitatii legii procesuale.

Dar șansele de refuz sunt minime.

Pentru a face rost de hotărâre, mergeți la cancelaria judecătoriei unde s-a examinat dosarul și acolo o să obțineți informația necesară. În orice caz, acestă hotărâre urma să vi se comunice încă la emitere.

Succese!

28 сентября 2017