Reintoarcerea masinii furate si gasite dintr-o alta tara

24 марта 2017 48

Acum multi ani in urma, mai exact in anul 2000, persoanei x i sa furat masina si bunuri de o suma imensa. Dosarul a fost clasat fara ca persoana x sa stie ceva. Acum un an masina a fost gasita in Rusia de politia interpol. Cum se poate de readus masina, daca procurorul nu vrea reintoarcerea masinii pentru a nu se redeschide cazul or ce se poate de facut in acest caz? Apropo a fost informat si seful mai mare al procurorului, dar nici o reactie.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Victor,
Sincer sa fiu nu cred ca dosarul a fost clasat, in asemenea situatii cel mai des dosarele fara sorti de izbinda nu se claseaza dar se suspenda. Chiar daca dosarul a fost clasat persoana X urma sa fie informata,lipsa informarii sale trage dupa sine anularea clasarii.
Cu... mai detaliat clasare sau fara clasare persoana x are dreptul sa-si dobindeasca bunul.
Un lucru important este ca persoana X sa comunice cu organele de drept prin cereri scrise inregistrate, fie remise prin posta cu aviz de receptie. Simpla cerere sau o vorba buna nu este temei pentru nimic.
Recomand sa inaintati cereri in forma scrisa sa asteptati raspuns la fel scris, iar daca nu vine un raspuns atunci deja purcedeti in Instanta de judecata.

27 марта 2017