Reintregirea familiei

11 октября 2023 3

Buna ziua. Sotul (care e stabilit peste hotare) detine pasport romanesc, eu si doi din copiii nostri - la fel, ,insa un copil acum detine doar pasaport modovenesc. Vreau sa plec cu copiii sa ne stabilim cu traiul la sot. De ce acte avem nevoie?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Doamna Valentina, răspunsul depinde de țara în care vreți să vă mutați. Pot să vă spun în linii generale că veți avea de toate actele de identitate în original (pașapoarte, buletine/cărți de identitate, certificate de naștere) și va trebui să faceți un permis de ședere pentru copilul care nu e... mai detaliat cetățean român.
Pentru mai multe detalii adresați-vă unui avocat din țara unde plecați sau autorităților competente din acea țară.

13 октября 2023