Remunerare pentru concediile nefolosite

5 апреля 2017 95

Suintem in 2017. Concediile din 2016 si 2015 nu au fost folosite din cauza ca nu au fost solicitate de catre salariat de la angajator. Am dreptul sa cer remunerarea acestor concedii nefolosite? Nu in surplus de zile la urmatorul concediu, dar in salariu? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Vasile

Din păcate nu este posibilă compensarea concediilor de odihnă anuale în bani (decât la încetarea sau suspendarea, în unele cazuri, a contractului individual de muncă). Citez mai jos prevederea relevantă din Codul Muncii:

Articolul 118. Acordarea anuală a concediului de odihnă
[.........]
(5) Nu se admite înlocuirea concediului de odihnă anual... mai detaliat nefolosit printr-o compensaţie în bani, cu excepţia cazurilor de încetare a contractului individual de muncă al salariatului care nu şi-a folosit concediul.

6 апреля 2017