Restabilirea dreptului a conduce mijloace de transport

21 марта 2024 2

Buna! Am provocat un accident in 2013 si pentru acest fapt in 2018 prin hotararea instantei am fost privat de dreptul a conduce pe un termen de 3 ani. Tot atunci am predat permisul de conducere. Termenul mentionat a expirat in 2021. Functionarii de la ASP ma obliga sa dau examen teoretic pentru restabilirea permisului de conducere, conform HG 181/2022, desi termenul de privare a dreptului de conducere a expirat in 2021. Sunt legale actiunile celor de ASP?

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Andrei,
Potrivit pct. 36 din HG 181/2022 Persoanele condamnate printr-o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă cu pedeapsă penală de anulare a dreptului de a conduce vehicule, precum și persoanele în privința cărora instanța de judecată a dispus anularea dreptului de a conduce vehicule, fiind declarate inapte de a conduce... mai detaliat vehicule de către autoritatea medicală competentă, pot redobândi dreptul de a conduce vehicule la decăderea temeiurilor prevăzute de lege, în condiții generale, ca urmare a susținerii probelor teoretică și practică ale examenului pentru obținerea dreptului de a conduce vehicule la fiecare dintre categoriile/subcategoriile solicitate pentru redobândire.

Respectiv, cerintele sunt absolut legale, deja dvs decideti daca doriti sa redobanditi permisul sau nu.

P.s: In cazul in care cei de la ASP totusi va OBLIGA la sustinerea examenului, adresati-va organelor competente, este o incalcare vadita a drepturilor omului :)
Mult Succes!

22 марта 2024
Petru Caraman
  • Адвокат-стажер

Redobândirea dreptului de a conduce vehicule are loc în condiții generale, ca urmare a susținerii probelor teoretică și practică ale examenului pentru obținerea dreptului de a conduce vehicule la fiecare dintre categoriile/subcategoriile solicitate pentru redobândire.

Există și practică judecătorească în acest sens.

24 марта 2024