Restituirea banilor achitați pentru concediu de studii

23 августа 2024 0

Bună ziua! Sunt angajată a primăriei din localitate. În urma unei revizii financiare, s-a depistat că mi s-a achitat ilegal concediul pentru studii, și anume câte 30 zile pe an, în mărime de 75% din salariu. Menționez că activez de 5 ani ca director la o instituție publică, iar de 4 ani fac studii superioare pentru prima dată. Greșeala pe care au depistat-o revizorii este că primarul trebuia să stipuleze acest concediu pentru studii în contractul colectiv de muncă sau cel individual. Întrebarea este: trebuie să întorc această sumă adunată pentru 4 ani (24.345 lei)? Primarul și contabilul mi-au propus să scriu o cerere prin care eu să aleg modalitatea de restituire a acestei sume. Ce se întâmplă în cazul în care eu refuz să scriu această cerere? Dacă îmi opresc din salariu suma menționată, cum procedez mai departe?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Nadejda, ai pus o întrebare delicată, ceva greșeli le-ai comis primarul și contabilitatea, care au făcur așa transferuri și acuma DVS sunteți la delema ce de făcut. Eu posă vă spun, dacă contabilitatea o să încerce să vă rețină suma menționată din salariu DVS, vă propun să-i... mai detaliat comunicați contabilei șefă, că ea v-a sta de vorbă cu organele de poliție, precum că ilegal v-au reținut bani, adică ne întemiat și solicitați întoarcerea lor. O să fie și alte răspunsuri, DVS sunteți în drept să decideți, ce și cum .

24 августа 2024