Restituirea cheltuielilor in cauza contraventionala

23 февраля 2024 3

Buna. Am cheltuit bani pe drum pentru a depune contestatia impotriva procesului-verbal contraventional si a depune cerere in judecata la locul de unde activeaza politistul care a intocmit procesul-verbal in cauza. Avand bonul de plata pentru combustibil, cum pot recupera cheltuielile mentionate? Aceste cheltuieli trebuie restituite de agentul constatator sau institutia unde activeaza acesta? Cum sa procedez in acest caz?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Ion, dacă DVS o să dați câștig de cauză, DVS sunteți în drept să vă adresați în instanța de la locul de trai pentru a vă fi recuperat prejudiciul, se obligă instituția, unde activează agentul constatator.

25 февраля 2024
Petru Caraman
  • Адвокат-стажер

Potrivit, art. 13 alin (1) din Legea nr. 1545 din 25 februarie 1998, prejudiciul material şi moral cauzat prin aplicarea ilicită a amenzilor contravenționale de către alte organe decât instanța de judecată se repară de către aceste organe.
Prin urmare, pentru prejudiciul material sau moral cauzat prin aplicarea ilicită a amenzilor... mai detaliat contravenționale de către agentul constatator, este responsabil organul care a constatat contravenția.
În situația descrisă de dumneavoastră, sunteți îndreptățit să solicitați în instanța de judecată repararea cheltuielilor suportate, inclusiv despăgubiri pentru prejudiciul moral, precum și cheltuielile de reprezentare în instanțele de judecată.

28 февраля 2024