Restituirea onorariului

13 июля 2023 3

Buna ziua. Am incheiat un contract cu un avocat pentru apararea intereselor surorii mele (care nu este in tara) in cadrul procesului de divort, in baza unei procuri in care nu a fost indicata asistenta juridica sau ceva actiune de divort la data 12.10.2022. Am achitat suma de 4.000 lei si 8.000 lei conform bonului de plata. Dupa care mi s-a cerutsa fac alta procura. Pe data de 28.12.2022 am informat avocatul ca nu este posibil sa fac procura, ca nu va fi posibila apararea intereselor in judecata si sa-mi returneze o parte din bani. La data 17.01.2023 a avut sedinta de divort fara avocat. Am expediat o cerere de restituirea a sumei prin email la data 20.04.2023, care a ramas fara raspuns. Pe 10.07.2023 am expediat repatat cererea mentionata. In ianuarie, intr-o discutie telefonica avocatul a afirmat ca nu poate returna banii si mi-a oferit sa-i las pentru cand voi mai avea nevoie de servicii juridice. Pana azi nu am primit niciun raspuns. Este posibil sa recuperez banii de la avocat?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
E greu de expus pe cazul descris de dumneavoastră, și nici nu ar fi etic din partea mea or nu a-ți specificat ce acțiuni concrete urma avocatul să întreprindă în procesul respectiv, nu a-ți specificat dacă avocatul a studiat dosarul (cauza) de judecată și a întocmit careva acte de... mai detaliat procedură.
Solicitați de la avocat un borderou de cheltuieli pentru asistență și serviciile prestate pentru a vedea din ce e format onorariul achitat de dumneavoastră, recitiți încă o dată clauzele contracului de acordare a asistenței juridice.
În caz că nu ajungeți la un consens cu avocatul, vă puteți adresa la Comisia pentru etică și disciplină din cadrul uniunii avocaților care nemijlocit poate da o apreciere obiectivă situației dumneavoastră.

13 июля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Diana, n-o să vă întoarcă nici-o ban mult ” stimatul ” avocat, el deja a papat banii. Dacă o să vreți să vă adresațo la Comisia pentru etică, pregătiți să achitați 500 lei pentru serviciilor lor este prevăzut în Notărârea nr. 09-02/25,02,2022 ” Privind aprobarea tsxelor percepute de Uniunea... mai detaliat Avocaților ( escroci ) din R. Moldova ” pentru servicile acordate și cerirele examinate.

14 июля 2023