Reținere ilegală

16 июня 2024 3

Bună ziua. Am fost reținut ilegal pentru șantaj, fără ca poliția să aibă vreo probă în privința mea. Mi-au ridicat telefonul mobil și nu vor să-l înapoieze. Nu-mi dau nicio explicație. Persoana care s-a plâns pe mine la poliție la fel m-a șantajat, iar eu ca să mă apăr, am zis că am niste înregistrări cu ea, dar de fapt nu am nimic. Ce pot să fac în asemenea caz? Unde să mă adresez?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Ion, în primul rând DVS trebuie să daci rostul de un pachet de documente în copii : procesul verbal de reținere în baza art. 104 CPP, copia la ordonanța de recunoaterea ta în calitate de bănuit, procesul verbal de audierea ta ca bănuit, înștiințarea de la judecătorul de instrucție,... mai detaliat care curează acesta Inspectorat de poliție cu elibereare ta și după asta poți să mă contactezi pe viberul meu de pe telefonul +37368669950, noi vom discuta ce să faci mai departe. Pentru a obține documentele menționate de mine, trebuie să depui o cerere în adresa Inspectoratului, unde te aflat. Tu ai dreptul la aceste documente, cerere o epui la Inspectoratul, unde te-ai aflat, în 2 exemplare, pentru a avea dovada, că ai apelat oficial la ei, mai departe eu știu cum să procedezi, e o chestiune complicată.

17 июня 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, pentru a vă oferi un răspuns pe marginea problemei dvs, trebuie de analizat actele pe care le detineti. Ulterior, deja, se decide cum urmează a se proceda.

18 июня 2024