Retributia pentru participare la seminar in zi de odihna

16 февраля 2018 42

Buna ziua, va rog sa ma consultati privitor la obligatia anagajatorului de a remunera ziua de odihna (ex. sâmbata) si in ce cuantum se face aceasta, pentru participare la un seminar de instruire de cca. 7 ore + 4 ore drumul pina la Chisinau si inapoi, organizat de angajator in mun. Chisinau in baza unui ordin emis de acesta, achitind doar cheltuielile de transport, fara diurna, masa sau alte cheltuieli. In contractul colectiv de munca nu este prevazuta o astfel de situatie. Multumesc frumos.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Vitalie, angajatorul este obligat sa achite salariul mediu si alte garantii legale in acest caz.

Conform articolului 195 din Codul muncii:

Garanţii şi compensaţii acordate salariaţilor care urmează la iniţiativa angajatorului cursul de formare profesională
(1) Salariaţilor care urmează, la iniţiativa angajatorului, cursul de formare profesională cu scoatere din... mai detaliat activitate li se menţine locul de muncă (funcţia) şi salariul mediu, li se acordă alte garanţii şi compensaţii prevăzute de legislaţia în vigoare.
(2) Salariaţilor care urmează, la iniţiativa angajatorului, cursul de formare profesională cu scoatere din activitate, într-o altă localitate, li se compensează cheltuielile de deplasare în modul şi în condiţiile prevăzute pentru salariaţii trimişi în deplasare în interes de serviciu

10 марта 2018