Revenirea la locul de munca

25 ноября 2023 3

Buna ziua! Ma aflu in concediul de ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani, care se va incheia peste 10 luni, dar doresc sa revin acum la serviciu. Angajatorul m-a anuntat ca nu sunt posturi vacante. Ce pot face?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Angajatorul nu are dreptul să vă refuze în reluarea activităţii.
Depuneţi o cerere către angajator privind intenţia de a reveni din concediu şi aşteptaţi răspunsul 15 zile după care în dependenţă de situaţie veţi acţiona.

Articolul 124. Concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului

(6) Salariatul are dreptul... mai detaliat la revenirea din concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani înainte de expirarea termenului stabilit în cererea indicată la alin. (2) sau (4), anunțând despre aceasta angajatorul, printr-o cerere scrisă, cu 15 zile lucrătoare înainte. Termenul respectiv poate fi redus prin acordul scris al părților.

26 ноября 2023