Revizie la buticul cu haine

13 февраля 2024 3

Buna ziua. De jumatate de an lucrez in calitate de vanzator consultant la un butic de hainute pentru copii. Saptamana trecuta s-a facut revizie si stapana spune ca in casa lipsesc 150.000 lei. Eu nu am ideie de unde s-a luat aceasta suma, mereu bateam bonul la aparatul de casa, in fiecare zi ea vine si deschide buticul. Cum sa procedez daca stapana cere sa intorc acesti bani?

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Nadejda, de dorit, ca stăpâna să vă demonstreze, când s-a format acest nejuns de bani, cu prezentarea documentelor corespunzătoare, La urma urmei, stăpâna e în drept să se adreseze cu o cerere oficială la poliție pentru a solicita recuperarea prejudiciului format, dar la poliție e este... mai detaliat datoare să prezinte probele necesare. Eu vă propun să o orientați pe stăpână să apeleze la poliție, în cazul dat colabotatorul de la poliție trebuie să petreacă investigații operative pentru a constata vinovăția DVS. Eu sunt ferm convins, că poliția o să-i refuze în pornirea cauzei penale pe art. 186 CP-furt. E o chestie delicată, poliția o să trebuiască să vă demostreze, că DVS ași avut intenția să sutregeți acești bani și când a avut loc. Eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul penal în cazul DVS Articolul 186. Furtul

(1) Furtul, adică sustragerea pe ascuns a bunurilor altei persoane,

se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Furtul săvîrşit:

a) - exclusă

b) de două sau mai multe persoane;

c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;

d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani.

14 февраля 2024
  • Юрисконсульт

Dacă doriți să primiți o consultație mai bună, puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950, unde noi vom discuta mai detailiat.

14 февраля 2024
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Este foarte dubios faptul că lipsește în casierie 150 000, este evident că se încearcă o ilegalitate. Angajatorul în acest caz trebuie să emită Ordin, să efectueze anchetă și dacă poate demonstra vinovăția dvs. atunci trebuie să vă atragă la răspundere materială.

14 февраля 2024
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna! Este necesar de a efectua o analiza juridica a situatiei dvs., Pentru ajutor juridic, contactati la nr. de telefon 069049267

14 февраля 2024