Rezelierea contractului vinzare cumparare imobil

3 апреля 2017 194

Am cumparat casa. Vinzatorul acum o vrea innapoi. Au trecut 3 luni de la tranzactie. In baza carui temei este posibila rascumparerea, daca in contractul vinzare-cumparere incheiat este stipulat ca"vinzatorul nu-si rezerva dreptul la rascumparerea case"? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Marin, trebuie sa vedeti de ce vinzatorul doreste sa rezilieze contractul. De regula, desfacerea contractului are loc daca o parte nu isi executa obligatiile (pentru referinta legala vedeti prevederile din art. 709, 733-738 din Codul Civil. Reglementari speciale privind contractul de vinzare-cumparare le gasiti incepind cu articolul 753 Cod civil).... mai detaliat Daca contractul de vinzare-cumparare a fost incheiat, nu a fost rezervat drept de rascumparare, ati achitat pretul conform contractului (chiar daca il achitati in rate conform graficului de plati in baza prevederilor contractuale), atunci vinzatorul nu ar trebui sa aiba temei de reziliere a contractului.

3 апреля 2017