Rezilierea contractului de arendă a unui teren agricol

13 октября 2021 121

Bună ziua. Familia mea are în proprietate un teren agricol (cu suprafața de aproximativ un hectar) care a fost dat în arendă și contractul expiră în anul 2024. De fapt, contractul nici nu a fost semnat de către proprietar (mama mea, care era plecată peste hotare), dar de către bunica mea. Aș dori să reziliez contractul pe motiv că îmi trebuie acel teren pentru o afacere proprie. Arendașul însă refuză să-mi întoarcă terenul și motivează că contractul expiră în anul 2024, deci până atunci să aștept. M-am uitat în contract și acolo scrie că rezilierea acestuia se face în conformitate cu legislația în vigoare a RM.
În legătură cu cele expuse, am următoarele întrebări:
1. Îmi pot obține terenul înapoi fără un proces judiciar sau trebuie să acționez în judecată?
2. Ce argumente pot să-i prezint arendașului (poate vreun articol din Codul Civil), care m-ar ajuta să-l conving și să rezolvăm litigiul pe cale amiabilă?
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Situația este una litigioasă, faptul invocarii unor articole nu va soluționa nimik.
In cazul lipsei unei soluții amiabile, vor im doar de acțiune in instanța de judecată.

13 октября 2021