Ridicarea sechestrului în cazul achitării datoriei

27 января 2023 71

Bună ziua. În ce termen un executor judecătoresc trebuie sa ridice sechestrul pe casa, dacă datoria a fost stinsă integral?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Sergiu.
Sechestru urmează a fi ridicat imediat după ce titlul executoriu a fost executat integral. Însă reieșind din realitățile care le avem, totul depinde de viteza de lucru a secretarului executorului, a mijlocului de comunicare ales de executor cu Organul cadastral, de viteza de lucru a funcționarilor din cadastru.

De... mai detaliat drept, executorul are la dispoziție 3 zile pentru a ridica sechestru în cazul încetării executării. Și deja depinde de Cadastru cît de repede vor fi introduse datele despre ridicarea sechestrului.

Codul de executare prevede:

Articolul 83. Încetarea procedurii de executare

(1) Procedura de executare încetează în cazul în care:
a) obligaţia a fost stinsă;

Articolul 85. Consecinţele încetării procedurii de executare

(1) După intrarea în vigoare a încheierii privind încetarea procedurii de executare, executorul judecătoresc dispune, în decurs de 3 zile lucrătoare, anularea măsurilor de asigurare a executării.

Articolul 127. Ridicarea sechestrului

(1) Sechestrul se ridică de pe bunuri în cazul:

a) achitării de către debitor a datoriei şi al recuperării cheltuielilor de executare;

28 января 2023