Risc sa fiu concediata chiar daca activeaza in colectiv persoane, care au atins virsta de pensionare?

2 ноября 2016 41

Activez ca învățătoare într-un liceu din oraș pe perioada de concediu de maternitate a unei doamne. La exprrarea terminului de concediu a doamnei risc să rămîn fără loc de muncă, necătând la faptul că în colectiv activează persoane, care au atins vîrsta de pensionare, dar nu au pregatit actele pentru pensie și continua să activeze ani buni deja. E posibil așa ceva ca tinerii să plece acasă, iar persoanele ce au atins vîrsta de pensionare să activeze?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut,
Potrivit art. 301 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii, unul din temeiurile pentru incetarea Contractului de munca incheiat cu cadrul didactic este stabilirea pensiei pentru limita de virsta.
Totusi, Legea nu interzice incheierea unui nou Contract, pe perioada determinata, cu cadrele didactice care au atins plafonul de virsta pentru pensionare.... mai detaliat
Astfel, potrivit art. 55 lit. (f) din Codul Muncii, dar si in corespundere cu prevederile Conventiei Colective nr. 444 din 25.03.2016 (nivel de ramura pe anii 2016-2020) -- angajatorul poate incheia noi Contracte cu pensionarii pe o perioada de maxim 2 ani, la expirarea carora acest termen poate fi prelungit pentru un ultim termen de 5 ani.
De asemenea, mentionez ca dreptul preferential de a fi lasat la lucru, opereaza doar pentru cazurile de reducere a statelor de personal sau lichidare a unitatii.
Regula generala, in cazul Dvs, este ca la revenirea persoanei din concediu, Contractul Dvs inceteaza.
Totusi, Conventia Colectiva din domeniul educatiei prevede la pct. 12 ca tinerii specialisti ocupa prioritar locurile VACANTE.
In acest sens, Dvs veti putea avea un drept preferential de a ocupa, la revenirea persoanei din concediu de maternitate, o functie daca aceasta este vacanta la acea data. Aici, trebuie sa luati in consideratie faptul ca angajatorul este obligat sa Va informeze despre functiile vacante aparute in cadrul unitatii, in termen de 5 zile din data aparitiei lor.
In rest, ca raspuns la intrebarea Dvs - Da, este posibil, doar daca Contractul cu persoana pensionara a fost incheiat anterior incetarii Contractului Dvs (anterior revenirii persoanei din concediu de maternitate).
In celelalte cazuri: 1) Dvs. puteti participa la ocuparea oricarei functii vacante din cadrul unitatii, in profesia detinuta, iar angajatorul este obligat sa Va informeze despre aceste functii vacante, sub sanctiunea despagubirilor. 2) Dvs. aveti dreptul preferential de a ocupa functia vacanta, in detrimentul persoanei pensionare, daca, PINA LA DATA INCETARII CONTRACTULUI DVS DE MUNCA , intervine incetarea Contractului de munca incheiat cu acea persoana pe temeiul atingerii plafonului de virsta.

2 ноября 2016