Salariu nu ne este plătit de 5 luni

21 марта 2024 3

Bună ziua. Lucrez într-o firmă și de 5 luni nu ne-au plătit salariul. Administraratorul ne tot poartă cu vorba, precum că poate săptămâna asta ne vor plăti și tot așa. Inspecția muncii ne poate ajuta să rezolvăm litigiul fără a apela la judecata?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Andrian, da desegur, dacă eveți corinaturile inspăectorului, vă doresc succese.

21 марта 2024
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Adrian,
Inspectia muncii poate sa incerce sa va ajute prin constatarea anumitor fapte si emiterea unor prescriptii, dar pentru a solutiona problema trebuie in primul rind dvs. sa intreprindeti actiuni concrete, nu doar sa cereti consultatie pe internet.
Incepeti prin a scri o cerere si a o trimite... mai detaliat in adresa angajatorului.

23 марта 2024