Salariul 13

11 января 2017 235

Daca am activat intr-o instiutie 5 ani si 5 luni, pot pretinde la calcularea salariului 13 pentru cele 5 luni de activitate?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Premiul conform rezultatelor activitatii anuale a unitatii bugetare se achita in conditiile legii si depinde de functia ocupata, domeniul de activitate, motivele incetarii raporturilor de munca si alte criterii. Daca ati activat in cadrul unei unitati din sectorul real (privat), atunci salariul 13, precum si alte plati de stimulare... mai detaliat se achita conform contractului colectiv de munca, daca atare exista, si/sau regulamentelor interne/politici ale angajatorului aprobate de comun acord cu reprezentantii salariatilor. In aceste conditii, este important sa determinati in ce baza (legala, contractuala) ati beneficiat timp de 5 ani de salariul 13 si care sunt conditiile achitarii acestuia in caz de incetare a raporturilor de munca (ex: se achita in marime proportionala timpului lucrat; se achita doar pentru motive de concediere neimputabile salariatului; se achita pentru atingere anumitor obiective de performanta, etc.).

12 января 2017