Şantaj cu publicarea unor inregistrari video cu caracter personal

27 февраля 2024 3

Buna ziua. Care este pedeapsa pentru santajarea cu publicarea unor inregistrari video cu caracter personal? Toate convorbirile cu persoana in cauza sunt inregistrate.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Alexandru, potrivit Codului Penal al RM:
Articolul 189. Şantajul, adică cererea de a se transmite bunurile proprietarului, posesorului sau deţinătorului ori dreptul asupra acestora sau de a săvîrşi alte acţiuni cu caracter patrimonial, ameninţînd cu violenţă persoana, rudele sau apropiaţii acesteia, cu răspîndirea unor ştiri defăimătoare despre ele, cu... mai detaliat deteriorarea sau cu distrugerea bunurilor proprietarului, posesorului, deţinătorului ori cu răpirea proprietarului, posesorului, deţinătorului, a rudelor sau a apropiaţilor acestora, se pedepseşte cu amendă în mărime de la 750(37500 lei) la 950(47500 lei) unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 5 ani.

Aceasta este doar o presupunere bazata pe cele relatate de dvs, pentru o calificare corecte este necesar de analizat toate probele.
Adresati-va unui avocat pentru a analiza circumstantele spetei si a formula o plangere catre organele abilitate, mult succes !

28 февраля 2024