Schimbarea numelui de familie al copilului

5 марта 2017 401

Cum pot sa trec copilul in familia mea, daca nu suntem cu tatal copilului inscrisi, dar certificatul de nastere l-am facut pe numele lui. Dar acum copilul este cu o familie, iar eu cu alta. Sigur am comis o greseala pe negindite, dar cum pot face ca copilul totusi sa aiba familia mea - sau dubla cel putin?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Natalia Lepilov
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

http://www.starecivila.gov.md/pages/modificare-rectificarea#2
Schimbarea numelui şi/sau a prenumelui copilului minor cu vîrsta de pînă la 16 ani
OSC poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani în baza acordului comun al părinţilor (sau a unuia dintre ei), în cazul în care părinţii poartă numele de... mai detaliat familie diferit.
În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui şi/sau prenumelui copilului este soluţionată de către OSC, cu concursul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
Schimbarea numelui şi/sau prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani
se efectuează, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

6 марта 2017