Schimbarea numelui de familie in documente

5 августа 2018 62

Vreau sa divortez de sot, si as dori sa aflu procedura de schimbare a numelui de familie a mea si a copilului, insa atat documetele moldovenesti, cat si cele romanesti sunt in numele sotului. Schimbarea lor momentan in timpul procesului de divort ar fi costisitor. As putea dupa o anumita perioada sa schimbam numele de familie sau e mai bine in timpul procesului? Nu doresc ca copilul sa poarte numele de familie al sotului. Care sunt pasii, cum e mai bine de facut? Va multumesc!

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!
Numele de familie Dvs. îl puteți schimba oricând doriți Dvs. Ceea ce ține de numele copilului - poate fi schimbat și ulterior cu acordul ambilor părinți, iar în cazul litigiului - inițial va fi soluționat de către autoritatea tutelară din localitatea Dvs. De la vârsta de 10 ani se... mai detaliat întreabă și opinia copilului.

6 августа 2018