Scrisoare de la poliție

26 апреля 2024 3

Bună ziua. Sunt din Republica Moldova, dar în prezent mă aflu în Germania. Am fost anunțat că pe adresa mea din Moldova a venit o scrisoare de la poliție, pe care evident că nu am recepționat-o. Nu știu despre ce este vorba în scrisoare. Care sunt consecințele faptului că nu reacționez la acea scrisoare? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Dumitru, ești interesant ne ăntrebi, dar nu publici nimica. De exemplu dacă ai comis vreo contravenție administrativă, ești poftit în legătură cu aceasta, dacă ai săvârșit vre-o infrtacțiune tot ești poftit cu așa ocazie. Pentru prima n-o să fii sancționat, contravenția administrativă pioate să aibă loc timp de un... mai detaliat an, dar să știi că scrisoarea se întoarce la poliție cu o altă mai mică scrisoare, unde este indicat, precum că nu te-a găsit acasă. Cu a doua scrisoare, ofițelu de urmărire penală își face o încemnare cu anexa scisorii, precum că nu te-a găsit, efectuiază ancheta mai departe, în timp de 2 luni twe pun sub învinuire și mai departe ancheta penală este suspendată, precum că nu te-ai găsit acasă sau nu ești pe loc în țară. Dumitru, tu trebuie să te gândești ce ai săvârșit în Moldova. ;ai detaișiat pot să-ți ofer, când ai să apelezi pe viberul meu de pe telefonul de contact +37368669950.

27 апреля 2024