Se calculeaza concediu medical daca in ultimii 10 ani am fost angajat oficial doar ultimele 3 luni?

9 апреля 2017 31

Se calculeaza concediu medical daca in ultimii 10 ani am fost angajat oficial doar ultimele 3 luni?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Adrian.

De concediu medical poate beneficia orice angajat, indiferent de durata angajării.

Perioada în care ați fost angajat efectiv va avea importanță pentru calcularea cuantumului indemnizației, deaorece baza de calcul este venitul pe ultimele 12 luni. Pentru a beneficia în general de indemnizație, trebuie să aveți un stagiu de cotizare... mai detaliat general (nu neapărat în ultimii 10 ani) de cel puțin 3 ani. Pentru asistență la calcularea indemnizației, v-aș recomanda să vă adresați la Casa Națională de Asigurări Sociale (http://cnas.md/).

10 апреля 2017