Se modifică contractul deja încheiat în cazul schimbării numelui directorului firmei?

13 октября 2017 64

Bună ziua! Este necesară modificarea contractului deja încheiat prin acord adițional, în cazul în care s-a schimbat numele directorului firmei în urma înregistrării căsătoriei? Mulțumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Юрисконсульт

Buna, Mirela.
In primul rind, contractul este încheiat cu persoana juridică. Deci, in cazul in care se schimba administratorul sau directorul, contractul de munca oricum e valabil. La fel și in situația pe care ați descris-o. Cu toate acestea,
Ca si alte clauze sau prevederi contractuale, urmeaza de modificat, prin acord... mai detaliat aditional, pentru a ajusta potrivit situatiei la zi, si anume: "se modifica prevederea referitor la numele de familie a administratorului persoanei juridice X, si anume din X in Y, in urma modificarii starii civile, ca rezultat al incheierii casatoriei."
Aceasta ar fi o solutie. Chiar daca inca nu exista un asemenea acord aditional, Contractul oricum isi pastreaza valoarea juridica.

13 октября 2017