Se permite pescuitul in carantină?

4 апреля 2020 162

Buna ziua. Va scriu din partea federatiei de pescuit din Republica Moldova. Explicati-ne, va rog, daca se permite pescuitul in lacuri pe timp de carantină, evident cu respectarea tuturor cerintelor aplicabile. Va multumesc frumos.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Alexandru,

Interdicția expresă de pescuit nu a fost menționată în Deciziile Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova, însă, există interdicța de aflare a persoanelor în parcuri, locuri publice etc.

Se interzice, începînd cu data de 25 martie 2020, aflarea persoanelor în spaţii publice: parcuri, păduri, terenuri dejoacă, terenuri sportive,... mai detaliat zone de agrement.

4 апреля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Situația depinde de fiecare caz, iaz privat, loc public ... . Da perioada e numai buna de pescuit, va înțeleg perfect.
În calitate de federație puteți înainta o cerere/interpelare/demers către autorități pentru a va informa despre posibilități.
Ordonanțele comisiei nu enunță expres, insa, rezultînd din anumite interdicții, rezultă că și aceasta activitate... mai detaliat poate fi restricționată în dependență de situație.

4 апреля 2020