Se poate de parasit tara cand inca nu este restituit prejudiciul material?

18 марта 2017 44

Daca sotul are prejudiciu material de restituit, poate pleca la munca peste hotatele tarii? Perfectarea pasaportului cu date biometrice e posibila?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

În general, nu se admite nici o formă de limitare a dreptului la libera circulație pentru persoanele care au datorii.
Interdicția de a părăsi țara se aplică în mod excepțional, și doar de instanța de judecată.
Recent au fost declarate neconstituționale prevederile legale prin care anterior executorul judecătoresc putea aplica... mai detaliat interdicția la perfectarea pașaportului.
Respectiv, nu ar trebui să fie o problemă la perfectarea pașaportului și ulterior traversarea frontierei. Oricum, "Registru" o să Vă informeze dacă există careva interdicții.
În cazul în care există o Încheiere a executorului judecătoresc mai veche prin care este aplicată interdicția, atunci solicitați să anuleze incheierea, cu referire la Legea 118/2016.
Dacă însă interdicția este aplicată de instanța de judecată, nu va fi posibilă perfectarea pașaportului pînă cind nu va fi anulată Incheierea instanței prin recurs, sau pînă la achitarea prejudiciului respectiv.

18 марта 2017