Se poate face cumva ca fosta mea soție sa nu mai fie pe numele meu de familie?

29 сентября 2018 48

Buna ziua! Se poate face cumva ca fosta mea soție sa nu mai fie pe numele meu de familie? Eu nu-mi doresc asta, nu vreau sa aibă numele meu de familie. Dacă da, atunci ce este de făcut? Va mulțumesc frumos!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna ziua!, schimbarea numelui de familie se efectuează doar în baza cererii solicitantului (adică a soției dvs.) în cazul în care această operațiune nu a fost solicitată la momentul divorțării. Dvs., nu puteți impune soția să își schimbe numele de familie.

30 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Viorel,
Cu regret, nu există o asemenea reglementare ce v-ar permite să o obligați să își schimbe numele, este alegerea ei de a menține numele sau a reveni la numele de domnișoară de până la căsătorie atuncil când depune declarația de eliberarea a certificatului de divorț.
Nu puteți influența în nici... mai detaliat un mod.

30 сентября 2018

Va mulțumesc pentru răspunsuri.

30 сентября 2018