Se poate încasa în 2023 pensia alimentară pentru copil în temeiul hotărârii privind divorțul din anul 2017?

30 ноября 2023 3

Bună ziua. Am divorțat în 2017. Atunci soția a refuzat pensia alimentară pentru copil. Cu toate acestea, eu am contribuit la întreținerea copilului și am dovezi în acest sens. În septembrie curent, fosta soție s-a adresat la executor judecătoresc și a cerut ca eu să achit pensie alimentară. Acesta a aplicat sechestru pe contul meu bancar. Ce pot să fac? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Desigur se poate încasa pensia de întreținere dacă copilul încă nu are 18 ani doar că va fi încasată pentru ultimii 3 ani dacă este o hotărîre de judecată (titlu execuoriu) în acest sens.

1 декабря 2023
  • Юрисконсульт

Buna Iurie, ai menționat că ex.soția a refuzat de la pensia alimentară în instanța de judecată. Apare întrebarea, în baza căruia hotărâri s-a enițiat incasarea pensiei alimentare, deoarece ex.soția trebuie să facă rost de titlu executoriu, care mai apoi să-l prezinte executoriu, ultuimul să pornească o cauză de executare. Eu... mai detaliat vă propun să depuneți o cerere oficială la executor pentru a face rost în copie de titlu executoriu și vă garantez, că este o afioră între ex.soție și executor, ultimul a dat dovadă că a încălcat prevederile Codului penal și anume Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

[Art.327 al.(2), lit.c) textul „ soldată cu urmări grave” declarat neconstituțional prin HCC24 din 17.10.19, MO338-343/15.11.19 art.207; în vigoare 17.10.19]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani. ȘI
Articolul 361. Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale, a imprimatelor, ştampilelor sau sigiliilor false

(1) Confecţionarea, deţinerea, vînzarea sau folosirea documentelor oficiale false, care acordă drepturi sau eliberează de obligaţii, confecţionarea sau vînzarea imprimatelor, ştampilelor sau a sigiliilor false ale unor întreprinderi, instituţii, organizaţii, indiferent de tipul de proprietate şi forma juridică de organizare,

se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

(2) Aceleaşi acţiuni:

a) - exclusă

b) săvîrşite de două sau mai multe persoane;

c) săvîrşite referitor la un document de importanţă deosebită;

[Art.361 al.(2), lit.c) declarată neconstituțională prin HCC12 din 14.05.18, MO176-180/01.06.18 art.88; în vigoare 14.05.18]

d) soldate cu daune în proporţii mari intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice

[Art.361 al.(2), lit.d) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepsesc cu amendă în mărime de la 550 la 950 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 5 ani.
În cazul descris de mine, eu sunt în stare să vă ajut, puteți apela la viberul meu de pe telefomul +37368669950 și noi vom discuta.

1 декабря 2023