Se poate pretindere la parte din casa doar cu viza de resedinta?

4 июля 2017 113

Am mostenit casa de la parinti. Dupa moartea parintilor am gazduit un frate divortat pentru a nu sta in strada. Are viza de resedinta aici in casa. Intre timp noi am restructurat casa, la care el nu a suportat nici o cheltuiala. Vreau sa mentionez ca binevol a dat ajutor financiar la inmormintarea unui parinte. Vrem sa aflam, poate pretinde la ceva spatiu locativ din ceea ce am mostenit noi?

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut! Faptul ca fratele are viza de resedinta NU ii confera dreptul de proprietate asupra casei. Acel bun imobil apartine doar mostenitorilor, inregistrati ca proprietari in Registrul bunurilor imobile.

4 июля 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат
4 июля 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Poate daca l-ati ,,tainuit " ca mostenitor , si nu a cunoscut despre deschiderea dosarului succesoral, si nicedcum in baza vizei de resedinta !
Daca puteti , concretizati mai jos in baza la ce a-ti obtinut dreptul de proprietate!

4 июля 2017