Se poate trage la răspundere administrația cimitirului?

13 апреля 2017 28

Duminică, 14 aprilie am mers să fac curat la cimitir și am găsit monumentul tatei răsturnat. Vecina mi-a spus, că atunci cand a mers ea să facă curat la cimitir, a văzut 6 monumente răsturnate. E o mafie, un biznes înainte de sărbători. Se poate trage la răspundere administrația cimitirului?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Адвокат

Profanarea mormintelor si a monumentelor reprezinta o infractiune, care se pedepseste conform art. 222 din Codul Penal cu amenda, munca neremunerata in folosul comunitatii sau inchisoare pana la 3 ani. Totusi, conform art. 6 (2) din Cod penal doar persoana care a savarsit actele de profanare poate fi trasa la... mai detaliat raspundere.

20 апреля 2017