Se suspenda permisul dupa clasarea unui dosar penal?

16 декабря 2018 56

Procurorul a propus clasarea cazului intr-un accident de masina cu victime, in care nimeni nu a depus plangere. I se suspenda permisul soferului?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Zaharia,

Clasarea procesului penal este actul de finalizare a oricăror acţiuni procesuale într-o cauză penală sau pe marginea unei sesizări cu privire la infracţiune.

Respectiv nu poate fi aplicată sancțiunea de privare a dreptului de a conduce mijlocul de transport.

Cele bune.

16 декабря 2018