Sechestrarea bunurilor

21 мая 2018 61

Salut! Am o probema "buna" din care nu stiu cum voi iesi... In cazul in care instanta a decis ca trebuie sa intorci X suma de bani (pagube morale si materiale), dar tu nu ii ai, din cite inteleg executorul judecatoresc urmeaza sa-ti sechestreze bunurile, le sechestreaza doar pe ale tale (pe numele tau) sau si pe cele pe numele sotiei? Dar de pe persoana juridica (S.R.L.), sotia a fondat citiva ani in urma un SRL cota parte 100%? Se va pune sechestru pe companie/bunurile/conturile acesteia? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua D-le Andrei,
Să înțelegem că Dvs. ne întrebați acum cum să comiteți o infracțiune?!
În acest caz nu vă putem ajuta cu nimic. Or, neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești atrage după sine răspunderea contravențională și penală.
Mai jos vedeți ce prevede Codul penal al RM:
Articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei
... mai detaliat de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
[Art.320 al.(1), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a hotărîrii instanţei de judecată, precum şi împiedicarea executării ei, dacă aceste fapte au fost comise după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 850 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în toate cazurile cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
[Art.320 al.(2), sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751; în vigoare 07.11.16]
[Art.320 în redacţia LP173 din 09.07.10, MO155-158/03.09.10 art.553]

21 мая 2018
  • Юрисконсульт

D-l Andrei, în cazul DVS bunurile v-a fi sechestrate nu mai ale DVS, fiindcă DVS sînteţi cu buba.

22 мая 2018