Sechestru

30 июля 2018 106

Stimaţi domni! Din 2013 sunt divorțat și am un baiat din acea căsătorie (a.n.2012). În urma divorțului, instanța a decis plata pensiei alimentare (1/4 din venituri). La acel moment, nu am deținut nicio informație despre executorul judecătoresc (Vultureanu L.) și am început plata pensiei prin bancă (cu indicarea scopului transferului). Astfel, până în momentul dat dețin toate dispozițiile de plată a pensiei. Necătând la faptul că mi-a mai apărut un copil (a.n.2017), eu tot continui să achit pensia așa cum o achitam. Anterior am mai avut câteva discuții cu executorul dat (ultima prin 2015 - atunci am obținut de la fosta soție refuzul în scris de la serviciile executorului). De atunci nu am avut niciun contact cu executorul menționat. Acum, executorul mi-a aplicat sechestru pe contul bancar (de salariu), de pe 24.07.18, fără nici o preîntâmpinare prealabilă.

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Dumitru,
Situatia este clara, dar intrebarea Dvs. care este?

31 июля 2018
  • Юрисконсульт

D-l Victor, întrebare d-lui Dumitru e următoare ce drept a avut executorul să-i pună secestru pe contul bancar, dacă fost soţie s-a refuzat de serviciile executorului. În cazul dat executorul a procedat incorect, el trebuia să vă înştiinţeze despre aţiunele sale şi după aceia să procedeze. Cu sechestrare contului vă... mai detaliat dresaţi cu o plîngere la procuror, pentru a se clarifica.

31 июля 2018
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Draga Mihail,
De ce sa trimiti o persona la procuror daca nu avem nici actele procedurii de executare si nici nu stim ce acte sau scris. Perceptia oamenilor simpli asupra procedurilor este adeseori diferita decat a juristilor. Important este sa-i ghidam corect si responsabil, iar aceasta o putem face doar... mai detaliat daca avem acte in baza carora putem face niste concluzii si da sfaturi.
Iar persoanele urmeaza sa adreseze corect problema cu care se confrunta, nu trebuie sa ghicim noi problema. Posibil gresesc, dar asa inteleg eu lucrurile.

31 июля 2018