Sechestru de doua ori pentru o amenda

22 сентября 2020 198

Buna ziua! In martie curent mi-a fost aplicata o amenda in marime de 300 lei pentru ca am incalcat regulile de circulatie in calitate de pieton. Nu am achitat amenda in cauza din motiv ca am uitat de ea. Peste ceva timp (in iulie) am primit o scrisoare de la executorul judecatoresc precum ca trebuie sa ma prezint la el si sa achit o anumita suma de bani. Nu am putut sa ma prezint atunci unde trebuia si dupa cateva zile pe cardul salarial mi-a fost pus sechestru pe suma de bani pe care trebuia sa o achit. Am zis ca oricum am fost eu de vina ca nu m-am prezentat la executor si m-am impacat cu faptul. Ieri seara, insa, de pe card din nou a fost sechestrata o suma de bani. La inceput nu am inteles care este cauza si am sunat la banca. Acolo mi-au spus ca din nou a fost pus sechestru pe o suma de bani la decizia executorului judecatoresc. As putea primi o explicatie de ce se intampla asa, daca amenda a fost deja achitata? Ce pot intreprinde in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Судебный исполнитель
  • Дорожные правонарушения

Cea mai indicata cale de a clarifica situatia este sa mergeti la biroul executorului judecatoresc.

24 сентября 2020