Sechestru pe casă în cadrul unui proces penal?

11 октября 2023 3

Bună ziua. O rudă apropiată este banuită de omor intenționat. Pe lângă pedeapsa penală, sora decedatului cere 500.000 lei despagubiri morale. Bănuitul nu are așa bani. Poate instanța să pună sechestru pe casa acestuia? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Marin, dacă sora decedatului înaintează o cerere de chemare în judecată, despre incasarea sumei de 500 000 lei și în aceia cere n-o să fie menționat, precum că pretinde la casa inculpatului, instanța n-o să se pronunțe. După pronunțarea sentinței de condamnare și când ea o să intre în... mai detaliat vigoare ( sentința ), sora e în drept să ee de la judecător titlu executoriu și să se adreseze la orice executoru judecătoresc pentru a fi pusă în executare sentința. Executorul o să fie în drept să pună sechestru asupra casei condamnatului, așa e procedura.

12 октября 2023