Sechestru pus pe masina de fostul sot in timpul casatorii pe cit timp ii valabil?

17 мая 2017 58

Buna ziua, sunt divortata, dar fostul sot mi-a pus sechestru pe masina in timpul casatoriei. Masina este scrisa pe mine, judecata privind desfacerea casatorii o fost da repartajarea averii nu o fost, intrebare este pe cit timp ii valabil sechestru pus de dinsul? Sechestru ii facut in modul urmator: fostul meu sot o scris o cerere si cu certificatul de casatorie a depus la înregistrarea autovechicului ca sa nu instrainez fara el masina. Pe cit timp ii valabil sechestrul lui? Multumesc mult.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Bună seara Nadejda. Sechestrul asupra bunurilor nu are un termen de valabilitate, aceasta este o masură de asigurare a acțiunii. Instanța de judecată prin încheiere motivată aplica sechestrul, ea fiind succeptibila atac cu recurs.
O alta situatie este interdictia sotului pentru instrainarea bunului mobil ( automobilul) aflat in proprietate comuna in... mai detaliat devalmasie (cumparat in timpul casatorie). Situatia se va clarifica odata cu solutionarea cauzei in instanta.

17 мая 2017