Sentinta in materia penala internationala

28 апреля 2017 40

Salutare dragi colegi ! Am o dilema si as vrea sa obtin citeva sfaturi! (dupa ce am primit vreo 5 versiuni diferite ale colegilor )))))
Infractiunea comisa in Olanda ...2 cetateni condamnati de statul olandez ...al 3-lea este condamnat in RM ( toate instantele) . La emiterea sentintei instanta nu cunostea circumstante importante ale cauzei , si anume : prin sentinta tribunalului Olandez infractiunea comisa de faptasi constituie : omor din imprudenta + tilharie ...instantele nationale au calificat actiunile faptasilor : omor (145 alin.2 lit.i) si k)) + tilharie !
Deciziile tribunalelor Olandeze urmeaza sa le pun la baza temeiului revizuirii procesului penal la procuratura de primul nivel .
Cum urmeaza a fi pregatite deciziile olandeze ...traduse , apostilate , sau obtinute doar prin intermediul MJ ?, in conditiile in care art.538CPP prevede ca Actul procedural întocmit în ţară străină în conformitate cu prevederile legii acelei ţări este valabil în faţa organelor de urmărire penală şi a instanţelor judecătoreşti din Republica Moldova.(eu le am doar traduse in romana)
Mersi anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara.
Verificați Convenția cu privire la suprimarea cerinței supralegalizare actelor sau dacă există un tratat de asistenţă juridică între Olanda și Republica Moldova.

30 апреля 2017