Servicii prestate de persoana fizica pentru persoane juridice

2 августа 2023 3

Buna! Eu ofer servicii personelor juridice contra plata fara a fi angajat la acele persoane juridice. Este posibil sa intocmesc un contract de prestare a serviciilor cu aceste companii, nefiind angajat si neavand companie deschisa?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, de regulă este posibil și este necesar ca din veniturile Dvs, obținute din prestarea serviciilor și/sau lucrărilor care sânt considerate drept salariu să se reține impozitul conform cotei de 12% din venitul anual impozabil.
Dar totul depinde de activitatea pe care o desfășurași deoarece unele activități necesit a... mai detaliat avea la îndemână patenta de întreprinzător sau alte autorizații.

3 августа 2023