Serviciile executorului

17 января 2024 3

Bună ziua! Sunt divorțat din 2015. Instanța m-a obligat să achit pensie alimentară în mărime de 25% din toate veniturile mele. Pe lângă asta, trebuie să-i plătesc executorului judecătoresc 10% din suma achitată pentru pensie. Executorului i-am achitat doar pe un an. Acum sunt chemat la executor ca să-i achit serviciile.
1) În cazul în care nu am dovada de salariu, serviciile trebuie să le achit calculate în baza salariului mediu pe țară la momentul executării hotărârii judecătorești sau a salariului mediu pe țară în perioadă pentru care nu am dovada?
2) Executorul are acces la toate informațiile financiare ale mele, cum ar fi bunuri imobile, mobile vândute sau cumpărate?
3) Executorul îmi poate oferi informații financiare personale? Dacă nu, unde mă pot adresa pentru a obține această informație?
4) Pot renunța la serviciile executorului în cazul în care fac un acord cu soția?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

Sergiu, la executor se ajunge atunci când debitorul se eschivează de la plată.
Executorul poate să pună sechestru pe bunurile imobile, mașini și conturi bancare. Nu am înțeles întrebarea a treia. Informații financiare personale ale cui? Și cu ce scop?

Dacă mai aveți întrebări - 069992921

17 января 2024