Serviciu de alternativa

19 октября 2017 159

Eu am diagnostic prolaps de tip cardiac. Pot inlocui serviciul militar cu acel civil?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Leonid Popescu
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Conform Legii cu privire la organizarea serviciului civil (de alternativă) nr. 156-XVI din 06.07.2007, Cetăţenii Republicii Moldova au dreptul la înlocuirea serviciului militar în termen cu serviciul civil în cazul în care îndeplinirea serviciului militar în termen contravine convingerilor sale religioase, pacifiste, etice, morale, umanitare şi în alte... mai detaliat cazuri similare.
Din motive de sanatate serviciul militar nu poate fi inlocuit cu serviciul civil.
In caz ca persoana ce urmeaza a fi recrutata, a fost declarata, conform stării de sănătate, inapta, cu grad de invaliditate confirmat prin decizie a consiliului teritorial de expertiză medicală a vitalităţii, atunci aciasta persoana este scutita atit de serviciul militar cit si de serviciul civil.
In cazul diagnosticului prolaps de tip cardiac, e necesar sa se expuna expertii in medicina, daca se scuteste de serviciul militar si civil.

20 октября 2017