Serviciul de alternativa

25 сентября 2017 330

Buna ziua. Am itrebari in privinta serviciului de alternativa. Ordinul de chemare este pe 28.09.17 in care este semnat de mine. Eu vreau sa inlocuiesc serviciul militar cu cel alternativ. Unde se poate de scris cererea si pina pe ce data?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

LEGE Nr. 156
din 06.07.2007
cu privire la organizarea serviciului civil (de alternativă)

Articolul 11. Cererea de înlocuire a serviciului militar în
termen cu serviciul civil
... mai detaliat (1) Cetăţeanul care doreşte să fie scutit de serviciul militar în termen şi să fie încorporat în serviciul civil depune personal o cerere motivată reprezentantului serviciului civil în termen de 2 luni pînă la desfăşurarea încorporării curente în serviciul militar în termen, în serviciul cu termen redus sau în serviciul civil.
(2) În cerere se indică motivele şi circumstanţele care au determinat cetăţeanul să solicite înlocuirea serviciului militar în termen cu serviciul civil.
(3) Reprezentantul serviciului civil eliberează cetăţeanului un document care atestă înregistrarea cererii.

26 сентября 2017