Sesizare la CNA, fără rezultat

17 апреля 2018 40

Bună ziua. Mulțumesc pentru răspuns. Vreau să mai știu - am facut sesizare la CNA precum că au fost falsificate semnături in procesul de judecată. După cum am înțeles nu voi avea niciun răspuns, cu toate că am prezentat probe şi am cerut să se facă expertiză la semnături - am primit refuz precum că nu-i caz grav (de pildă crimă) şi că semnăturile nu prezintă nimic, intr-un cuvânt au zis că paguba nu depăşeşte 50.000 lei. Răspuns oficial încă nu am primit, dar aş vrea să ştiu unde trebiue să mă adresez dacă evident nu va fi pozitiv. Și a doua întrebare: am adresat întrebare in scris la primăria satului ca să-mi prezinte pe baza cărui document sau mandat lucrătorul cadastral local lucrează ca inginer cadastral (presupun ca a falsificat semnăturile) si am primit răspuns din partea primarului că (eu personal am angajat persoana respectivă). Vreau să stiu: are dreptul să dețină această funcție dacă nu are studii? Și ce se poate de făcut? Adresarea mea la procuratura raională, precum si centrala la Chisinău (a fost retrimisă în raion) nu a dat niciun rezultat. Eu personal cred că persoana deține funcția ilegal şi primarul acoperă asta. Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Este un caz complicat. Nu poate fi dat un raspuns simplu doar pe cele relatate de Dvs. Trebuie vazute documentele. Va sfatui sa va adresati la un avocat local. Daca nu va permiteti, adresati-va la oficiul national pentru asistenta juridica garantata de stat.
In general, trebuie sa... mai detaliat cunoasteti ca orice decizie a procuraturii sau a primariei, cu care nu sunteti de acord - aveti dreptul sa o contestati in judecata.

16 августа 2019