Somaj tehnic

27 апреля 2020 59

Buna ziua. Stau cu copilul acasa in perioada de carantina (in legatura cu pandemia), de profesie sunt farmacist. Seful mi-a zis ca trebuie sa-mi iau concediu din cont propriu chiar daca am concediu nefolosit. Eu practic o luna am stat acasa, nu am scris depus cerere din cont propriu. Cum este corect? Nu ar trebui sa ne socoata somaj tehnic si sa mi-l achite?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Tot ține de angajator, însă nu admiteți obligația de concediu din cont propriu, astfel angajatorul dorește să scape de plăți.
Concediu din cont propriu poate fi luat de angajat doar din inițiativă proprie și nu impus. În cazul asemenea concedii, se va suspenda inclusiv polița medicală din lipsa de plăți.
Încercați să... mai detaliat identificați alte posibilități, daca se abuzează, puteți depune plîngere la inspectoratul muncii.
Scrieți cere de concediu, angajatorul fiind obligat să facă plăți.

27 апреля 2020