Sotul a mostenit casa socrului, iar soacra - nu

16 марта 2017 52

Socrul meu decedat, dar divortat de soacra mea, a lasat mostenitor pe sot. Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce drepturi avem si in ce conditii putem trece casa dupa noi? Pentru ca in ultima perioada auzim fel de fel de versii! Si daca soacra mai are vreun drept asupra casei? Intreb toate acestea din motivul ca in citeva zile trebuie sa incepem lucrul cu actele! Va multumesc pentru atentie si va doresc o zi buna!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Адвокат

Bună ziua, Maria

Pentru început, v-aș recomanda să obțineți un certificat privind casa de la Oficiul Cadastral Teritorial din regiunea în care se află casa. Din acest certificat, veți putea vedea cine a fost înscris ca proprietar al casei și cine are drepturi asupra acesteia.

Soacra Dvs. ar putea avea drepturi... mai detaliat de proprietate asupra casei, și anume ar putea fi co-proprietar în devălmășie, datorită faptului că a fost soția socrului. Dacă casa a fost procurată sau construită după căsătoria socrului cu soacra, soacra a devenit co-proprietar al casei (în măsură egală cu socrul).

În cazul în care soacra este co-proprietar, socrul decedat a lăsat soțului Dvs. dreptul de proprietate comună asupra casei (împreună cu soacra). În cazul în care soacra nu este co-proprietar, socrul decedat a lăsat soțului Dvs. dreptul de proprietate asupra întregii case (și soacra nu are drept la casă).

După ce obțineți aceste informații, vă recomand să vă adresați la un notar din regiunea ultimului domiciliu al socrului pentru a deschide succesiunea. Notarul va putea să vă ofere informații suplimentare privind procedura de acceptare a succesiunii, emiterea certificatului de moștenitor și înregistrarea drepturilor asupra casei.

Sper să vă fie util.

Vadim

16 марта 2017